Talibowie nie zgadzają się na przedłużenie ewakuacji z Afganistanu. "Muszą zakończyć się do 31 sierpnia"
Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid oznajmił, że ewakuacje cudzoziemców z Afganistanu muszą skończyć się zgodnie z planem 31 sierpnia. Zapewnił, że talibowie zagwarantują bezpieczeństwo ludziom, którzy teraz usiłują dostać się na lotnisko w Kabulu i opuścić kraj. Informując o tej decyzji rzecznik bojowników zaapelował do Afgańczyków, aby pozostali w kraju i wzięli udział w jego odbudowie.
2021-08-24, 18:28
Mudżahid podkreślił, że talibowie nie zgodzą się na przedłużenie terminu ewakuacji i do końca miesiąca siły USA muszą zostać wycofane.
Dzień wcześniej inny rzecznik bojowników, który rozmawiał w Katarze z brytyjską telewizją Sky News, oznajmił, że próby przedłużenia czasu ewakuacji i pozostawienia sił USA czy brytyjskich w Afganistanie po 31 sierpnia "spowodują reakcję" oraz "konsekwencje".
Potrzebni fachowcy
Powiązany Artykuł
![forum Joe Biden 1200.jpg](https://static.prsa.pl/images/83eca9ce-2dbb-4f88-822a-11989749d294.jpg)
Przedłużenie ewakuacji z Kabulu? Amerykańskie media: Biden musi zdecydować jeszcze dziś
Rzecznik wezwał też Amerykanów, aby nie zachęcali mieszkańców Afganistanu do opuszczenia kraju. Wyjaśnił, że umiejętności inżynierów, lekarzy i innych specjalistów potrzebne są na miejscu.
REKLAMA
Zabihullah Mujahid powtórzył, że talibowie chcą utrzymywać dobre relacje z innymi państwami. Zaapelował, aby nie zamykały one swoich ambasad, ponieważ talibowie zapewnią im bezpieczeństwo, tak jak osobom, które teraz usiłują wyjechać z Afganistanu.
Odniósł się od doniesień mediów, zgodnie z którymi talibowie planują zemstę na tych, którzy współpracowali z obalonym rządem czy siłami koalicji NATO. - Gwarantujemy im bezpieczeństwo (...) Zapomnieliśmy o wszystkim, co stało się w przeszłości - powiedział.
- Wiceszef MSZ: Amerykanie jako ostatni wycofają się z lotniska w Kabulu
- Coraz więcej umocnień na granicach. Kraje europejskie obawiają się fali uchodźców z Bliskiego Wschodu
Od chwili przejęcia przez talibów kontroli nad Kabulem, czyli od 15 sierpnia, ze stolicy ewakuowano prawie 60 tys. osób. Chcący zachować anonimowość przedstawiciel NATO powiedział, że państwa zachodnie zamierzają zakończyć ewakuację do końca miesiąca.
REKLAMA
Budowanie struktur państwa
Powiązany Artykuł
![1200 talibowie forum.jpg](http://static.prsa.pl/images/3bbdc4ca-77ac-4d41-8551-052a7cbd3d34.jpg)
Talibowie ogłaszają powołania do rządu. Żadna z nominowanych osób nie jest powszechnie znana
Z informacji agencji Reuters wynika, że dyrektor CIA William Burns spotkał się w poniedziałek w Kabulu z przywódcą talibów Abdulem Ghanim Baradarem. Wcześniej we wtorek dziennik "Washington Post" również o tym poinformował, powołując się na swoje źródła. Rzecznik powiedział, że nic nie wie na temat tego spotkania, ale nie zaprzeczył, że miało ono miejsce.
Talibowie ogłosili nazwiska pierwszych ministrów w nowym rządzie. Ze swojego grona wybrali szefów resortów spraw wewnętrznych, edukacji, szkolnictwa wyższego i finansów. Żadna z nominowanych osób nie jest powszechnie znana. Nie wiadomo też, jakie doświadczenie w zarządzaniu mają nowi ministrowie.
Talibowie nie ogłosili jak będzie wyglądać struktura rządu. Przypuszcza się, że ciało decyzyjne będzie stanowić rada pod przewodnictwem emira, którym prawdopodobnie zostanie mułła Abdul Ghani Baradar.
REKLAMA
Mudżahid oznajmił, że talibowie starają się opracować procedury, które pozwoliłyby kobietom wrócić do pracy.
Porozumienie w Pandższeru
Powiązany Artykuł
![talibowie pap 1200 (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/9e130e10-21b5-450b-af05-a87be7a702ee.jpg)
Talibowie wysłali bojowników do doliny Pandższeru. Tego regionu jeszcze nie kontrolują
Mudżahid oświadczył też, że talibowie będą starali się nawiązać dialog z bojownikami Narodowego Frontu Oporu (National Resistance Front - NRF), którzy kontrolują Dolinę Pandższeru.
Siły NRF skupione są wokół Ahmada Masuda, syna zabitego w 2001 roku przywódcy mudżahedinów i Sojuszu Północnego Ahmada Szaha Masuda, który walczył z sowiecką inwazją i postkomunistycznym rządem Mohameda Nadżibullaha, a później z talibami.
REKLAMA
Rzecznik NRF Ali Maisam Nazary, wypowiadając się w weekend dla agencji AFP, mówił, że przygotowują się oni na "długotrwały konflikt" z talibami, jeżeli nie osiągną kompromisu w sprawie zdecentralizowanego rządu gwarantującego im "sprawiedliwość społeczną, równość praw i wolność dla wszystkich".
st
REKLAMA